مرتضی شریفی

فیزیوتراپیست


شاک ویو در سیب سلامت

فیلم خار پاشنه پا

علایم دیسک کمر

درد موضعي در ناحيه كمرکه در یسیاری از بیماران ممکن است وجود نداشته باشد!
درد انتشاری در پاها به عنوان یکی از مهمترین علل دیسک کمر مطرح می باشد.
بی حسی و ضعف عضلانی
احساس گزگز و مور مور و خواب رفتگی در پاها
احساس سوزش عضلانی
شایان ذکر است علائم اولیه دیسک در اغلب افراد ضعف عضلات ناحیه کمر و شکم است. به دنبال آن دیسک ضعیف شده و بدنبال یک حادثه جابجا شده و با فشار به اعصاب موجب بروز کمر درد و درد ساق پا، ران و ... شوند.

عوامل تاثیر گذار در ایجاد دیسک کمر
یکی از عوامل فشار زياد و ناگهاني مثل زمينخوردن يا بلندكردن يك جسم سنگين می باشد، از سایر عوامل ایجاد دیسک کمر نیز اعمال فشارهای كم اما مكرر می باشد، مثلا سالها فرد طولانی پشت میز خود می نشیند و تدریجا دیسک کمر را تحریک می کند ولی هرنی و فتق دیسک بعضی چندین سال رخ می دهد اما علت آن را باید در تمام این سال هایی جستجو کرد که فرد بدون ورزش و تناوب در کار طولانی نشسته است.

درمان دیسک کمر
درمان های بدون جراحی دیسک کمر
استراحت مطلق
در مرحله اول درمان ديسك كمر فرد باید استراحت کند البته منظور چند ماه استراحت نیست بلکه ابتدا استراحت مطلق 10روزه بعد استراحت نسبی و انجام فعالیت های روزانه به گونه ای که متخصص مغزو اعصاب وارتوپدویافیزیوتراپیست به بیمار آموزش می دهد.


راه های درمان بستگی به سن و جنس و میزان بیرون زدگی ماده ژلاتینی و میزان پیشرفت بیماری و علایم دیسک کمر مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع بستگی دارد ولی در مراحل اولیه مرتبط با میزان درد نیست.روی شکم دراز بکشید.روی آرنجها تکیه کنید و در حالت نیمخیر قرار بگیرید. چنانچه قرار گرفتن در این حالت برایتان دشوار است، به حالت دمر برگردید.این حالت را 1 تا 2 ثانیه حفظ کنید و حرکت را 6 تا 8 بار تکرار کنید. ضمناً میتوانید این حرکت را هر دو ساعت یکبار در طول روز انجام دهید.این ورزش یکی از حرکات ورزشی دیسک کمر می باشد.

در ابتدا یک پا را خم کنید و پای دیگر را صاف نگه دارید.یک دست را زیر گودی کمر قرار دهید تا از کمر حمایت کند و آن را نگه دارد.با دست دیگر سر را نگه دارید.در انتها سر و گردن را به طور همزمان تا جایی بلند کنید که استخوان کتف از زمین جدا شود.این حرکتها را 5 بار تکرار کنید و به مرور تعداد انجام آن را در صورت بروز نیافتن درد به 10 برسانید. در صورت آسان بودن حرکت، 1 تا 2 ثانیه در حالت نهایی بمانید. این تمرین یکی از حرکات اصلاحی برای درمان دیسک کمر با ورزش می باشد.

در حالت سینه خیز قرار بگیرید و دستها و پاها را به اندازه عرض شانه از یکدیگر باز کنید.عضله های مرکزی را با منقبض کردن کمر و شکم سفت کنید.ابتدا بازو را بلند کنید، سپس در صورت آسان بودن این حرکت، پا را هم بالا بیاورید. اگر باز هم با دشواری مواجه نشدید، پا و بازوی مخالف، برای مثال پای چپ و بازوی راست، را بلند کنید.برای مشکلتر کردن این حرکت سعی کنید بازو و پای یک سمت را بالا بیاورید.

این حرکت را در سه نوبت 10 مرتبهای انجام دهید. اگر اندکی شروع به لرزیدن کردید یا نتوانستید به طور کامل تعادل خود را حفظ کنید، آنگاه میزان دشواری این حرکت برایتان مناسب خواهد بود؛ برای مثال ممکن است بلند کردن فقط پا یا بازو آسان باشد، اما بالا آوردن پا و بازوی مخالف تا حدی تعادلتان را به هم بزند. پیش از انجام گونه دشوارتری از این ورزش مطمئن شوید که میتوانید تعادل خود را هنگام انجام حرکت آسانتر کاملاً حفظ کنید. این تمرین برای کل ستون فقرات مفید می باشد و برای فیزیوتراپی کمر و همچنین به عنوان ورزش گردن نیز کاربرد دارد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم
تلفن : 2213144 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دانلود فیلم هاگرم کردن پای پیچ خورده اشپارگی تاندون شانه و راه هدلایل و علت درد فکروماتيسم مفصلي يا آرتريتصفحه اصلیگالری عکسمطالب و مقالاتدرمان خارپاشنه باشاک ویوشاک ویو در رسانه هاسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه تلویزیونی با دکتر