مرتضی شریفی

فیزیوتراپیست


شاک ویو در سیب سلامت

فیلم خار پاشنه پا

خار پاشنه و پیشرفته ترین روش درمان قطعی آن با امواج شوکی

خار پاشنه ( درد کف پا ) و پیشرفته ترین روش درمان قطعی آن با امواج شوکی
درد ناحیه کف­ پا از درد های رایجی است که در افراد با سطح فعالیت زیاد و یا ، کم تحرک بروز می­ کند . از مهم ­ترین و اصلی­ ترین علت­ های درد در ناحیه کف پا بیماری پلانتار فاسیاتیس ( التهاب غلاف کف پا ) است که در حدود 10 درصد از بزرگ سالان را مبتلا می­ کند و در حدود 15 درصد از درگیری های مرتبط با کف پا که نیاز به مداخلات درمانی دارند را شامل می­ شود .پلانتار فاسیا یک بافت محکم و ضخیم در کف پا می ­باشد که از ناحیه پاشنه به سمت انگشتان کشیده شده و در هنگامی که نوک انگشتان را به سمت ساق حرکت می­ دهیم کشیده می­ شود و التهاب آن باعث بروز درد در ناحیه کف پا می­ گردد. این درد معمولا بدون علت خاصی ایجاد می شود و در هنگام صبح و یا زمانی که به مدت طولانی بر روی پا وزن نمی­ اندازیم تشدید می­ شود .بر اساس تحقیقات اخیر ثابت شده است که این بیماری به مانند درگیری­ های تاندونی صرفا یک مشکل التهابی نمی ­باشد و به تخریب بافت ناحیه کف پا نیز ارتباط دارد . هم اکنون که شما این یادداشت را مطالعه می­کنید احتمالا از درد در ناحیه پاشنه و کف پا رنج می­برید که علت آن می تواند پلانتار فاسیاتیس ( التهاب فاسیای کف پا ) باشد.

علائم و نشانه­ های پلانتار فاسیاتیس
افراد مبتلا به این بیماری معمولا از درد صبحگاهی به هنگام برخاستن از خواب و یا پس از نشستن و یا ایستادن طولانی مدت خبر می­ دهند . این درد معمولا به صورت ثابت در طول روز وجود دارد و اغلب با انجام فعالیت های ساده­ ای مانند راه رفتن ، ایستادن و پوشیدن کفش های تخت تشدید می­ شود. این درد معمولا از ناحیه پاشنه شروع شده و در صورت عدم درمان در طول بافت فاسیای کف پا به سمت انگشتان امتداد می ­یابد و درمان­ های رایجی که تاکنون اعمال می­ گردیده شامل استراحت ، فیزیوتراپی ، تزریق کورتیزون ، استفاده از ارتزهای شبانه و کفش­ های مناسب و جراحی بوده که هیچ یک درمان قطعی نیست و باعث کاهش موقتی درد بیمار می­ گردد.

حال جهت درمان قطعی درد کف پا و خار پاشنه روشی نوین توسط امواج شوکی ( شاک­ویو ­تراپی ) انجام می­ گیرد . این دستگاه یک فن­آوری موثر برای درمان ناهنجاری های ارتوپدی مخصوصا درد مزمن پاشنه پا ، فاسیای كف پا ، التهاب اپی كوندیل های داخلی و خارجی آرنج ( تنیس البو و گلف البو) ، التهاب تاندون شانه یا كلسیفیكاسیون شانه محسوب میشود

چگونگی درمان با دستگاه امواج شوکی
در این روش پیشرفته و موثر که بصورت سرپایی انجام میشود . ممكن است بیمار در حین درمان كمی احساس درد كند . در طول درمان كه حدودا 20 دقیقه به طول میانجامد ، درمانگر با تجربه ، امواج شوکی را پس از هدفگیری دقیق، به سمت ناحیه درد هدایت میكند .

ویژگی­ها و مزایای امواج شوکی
ـ با توجه به متمركز شدن امواج برروی ناحیة تحت درمان، امواج شوكی تنها اثرات اندكی برروی بافتهای پیرامون ناحیه دارند.
ـ بیمار بعلت عدم استفاده از داروهای مختلف هیچ عوارض جانبی دارویی نخواهد داشت.
ـ پرهیز از جراحی و هزینه­ های آن
ـ عدم داشتن عوارض جانبی و امكان تكرار در صورت لزوم
ـ از آنجاییكه بصورت سرپایی انجام می شود، اتلاف زمانی برای بازگشت به كار یا ورزش نخواهیم داشت.
پس از درمان ، بیمار از مركز درمانی مرخص می شود . اگرچه میزان موفقیت درمان بستگی به تشخیص صحیح و شدت ضایعه دارد، اما به طور قطع با استفاده از روش شاک­ویو ­تراپی، در پایان جلسات درد شدیدی كه بیمار قبل از درمان احساس میكرد به طور چشمگیری كاهش پیدا میكند، این روش درمانی برای اولین بار در اصفهان توسط مرکز شاک­ویو ­تراپی قائم و آریا ارائه گردیده که دوره درمان طی 3 یا 4 جلسه در طول یک ماه انجام می­گردد ، ضمنا جلسه اول جهت توجیه و مشاوره رایگان می­ باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم
تلفن : 2213144 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
گرم کردن پای پیچ خورده اشپارگی تاندون شانه و راه هدلایل و علت درد فکروماتيسم مفصلي يا آرتريتصفحه اصلیگالری عکسدانلود فیلم هامطالب و مقالاتدرمان خارپاشنه باشاک ویوشاک ویو در رسانه هاسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه تلویزیونی با دکتر